Deja, vis dar paplitęs stereotipas, kad tik „laukiniai“ ikrai yra tikri, sveiki ir skanūs. Ikrai iš akvakultūros yra tik panašūs į juoduosius ikrus. O tai, beje, yra visiška netiesa.
Nepaisant moratoriumo, brakonieriavimo apimtis ir neteisėta juodųjų ikrų rinka yra daug kartų didesnė už legalios gamybos lygį.
Eršketinių veislės yra dugninės žuvys, kurios maistą renka pačiame dugne, kur kaupiasi kenksmingos medžiagos, pramoninės atliekos ir toksinai. Todėl „laukiniai“ ikrai dabar pagal ekologiškumo kriterijus nėra saugiausias produktas. Be vandens būklės ir maisto kokybės, taip pat reikėtų atsižvelgti į ikrų, gautų iš laukinių žuvų, surinkimo būdą. Kiekvieną kartą brakonierius, eidamas prie upės, rizikuoja būti pastebėtas inspektorių. Todėl įrengti tinklai tikrinami kas kelias dienas. Prieš randant eršketą ir paimant iš jo ikrus, jis gali savaitę gulėti uždusęs tinkluose. Puvimo proceso skilimo produktai prasiskverbia ir į žuvies mėsą, ir į ikrus. Tai turi įtakos ikrų kokybei. Norėdami užmaskuoti kvapus ir užtikrinti tolesnį produktų saugumą ilgai gabenant, brakonieriai prideda stiprių draudžiamų konservantų, dažnai pakartotinai užšaldo ikrus.
Neteisėtai gauti juodieji ikrai paprastai supakuojami amatininkiškai, nesilaikant elementarių sanitarinių ir epidemiologinių sąlygų, naudojant draudžiamus pavojingus maisto konservantus. Po to prekiautojai ir platintojai juos išsiunčia į didelius Rusijos, NVS šalių ir Baltijos šalių miestus. Ikrai gali keliauti lagaminuose ir krepšiuose, kaip paprasto keleivio bagažas, stikliniuose induose ar tiesiog plastikiniuose maišeliuose.
Teisingas sprendimas būtų pasirinkti legalius juoduosius ikrus, pagamintus eršketų ūkiuose. Norime išsklaidyti labiausiai paplitusį mitą apie jų „nenatūralumą“. Laikant eršketus kuo artimesnėmis natūralioms sąlygomis ir laikantis tinkamos mitybos raciono, tokių eršketų ikrų ir laukinių eršketų ikrų biocheminė sudėtis bus visiškai identiška. Ikrų gamybos technologijos šiandien leidžia ikrus išgauti per optimalų ikrų brandos etapą, tad nesurenkama nesubrendusių, perbrendusių ar nekokybiškų ikrų.
Pirkdami juoduosius eršketų ikrus, užaugintus akvakultūros ūkiuose, jūs padėsite išsaugoti eršketinių rūšių populiaciją laukinėje gamtoje, ji yra ties išnykimo riba.
Visų rūšių „Lemberg Kaviar“ eršketų ikrai turi Europos CITES sertifikatą (Nykstančių laukinės faunos ir floros rūšių tarptautinės prekybos konvencija). Papildomoje etiketėje su CITES numeriu pateikiama informacija apie laimikio tiekėją, laiką ir vietą. Be to, CITES ženklas suteikia garantiją didmeniniams pirkėjams ir vartotojams, kad eršketai, iš kurių gaminami ikrai, yra sugauti teisėtai.